DOĞAL TAŞLAR - AGALMATOLİTE


AGALMATOLİTE TAŞI NEDİR

Agalmatolite taşı diğer adıyla Pagodit taşı çinli zanaatkarlar tarafından pagodalarda ve benzeri nesnelerde oymalar için kullanılan grimsi yeşil veya grimsi sarı renkte olabilir. Japonya da sabun taşı olarak da anılmaktadır. Küçük pagodit parçaları Japonya da geleneksel yazı araçları olarak kullanılmaktadır.


PAGODA NEDİR?

Pagoda Budistlerin dini yapılarına verilen addır. Pagodalar çoğunlukla taştan, bazen tuğladan ve çok nadir olarak da tahtadan yapılır. Pagodalar Çin, Japonya, Hint kültürüne özgü güneydoğu Asya da yaygındır. Genellikle dört ya da daha fazla kenarlı bir temel üzerine oturtulan yapı, daralarak yükselir. Kulenin ortasında uzun bir sütun vardır. Yeryüzünün merkezini gökyüzüne bağlayan ekseni sembolize eder.Japon pagodalarında genelde dört köşede dört sütuna rastlanır, bu sütunlar ise göğü ayakta tutan direkleri sembolize eder. Bir pagodanın kat sayısı 5 ile 13 arasında değişir. Katlar daima birbirinden farklı büyüklüktedir. Üzerlerinde çepeçevre bir saçak bulunan bu katlar Tanrıların gök katlarını temsil eder.


AGALMATOLİTE TAŞI NASIL TEMİZLENİR

Doğal taşların temizlenmesi için en uygun yöntem belli aralıklarla, bir gün boyunca toprağa gömmektir. Ancak eldeki taş gözenekli bir yapıya sahipse temiz suda bekleterek de temizlik yapılabilir. Ayrıca yeni aldığınız taşların size gelene kadar birçok insanın temasına maruz kaldığı için kullanmadan önce temizlemeniz önerilmektedir. Doğal taşınızın kimyasallarla, her çeşit deterjan ve parfümle temasından kaçınmalısınız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR