DOĞAL TAŞLAR - LARİMAR TAŞI


LARİMAR TAŞI NEDİR?

Larimar taşı yanlızca Dominik Cumhuriyetinde Barahona şehri çevresinde bulunan nadir mavi silikat minerali pektolitin ticari adıdır. Renklendirmesi mavimsi beyaz, açık mavi, açık yeşil, yeşil-mavi, turkuaz mavi, turkuaz yeşil, turkuaz mavi-yeşil, koyu yeşil, koyu yeşil, koyu mavi, lacivert ve mor, menekşe ve indigo ve larimar birçok çeşitte ve renk karışımında olabilir. Dominik Cumhuriyeti Maden Bakanlığı kayıtları, Barahona Cemaati'nden Peder Miguel Domingo Fuertes Loren'in, keşfettiği belirli bir mavi kayanın madenini araştırmak ve işletmek için 22 Kasım 1916'da izin istediğini gösteriyor. Dominik Cumhuriyeti'nde pektolitler henüz bilinmiyordu ve talep reddedildi. Miguel Méndez ve Barış Gönüllüsü Norman Rilling, Larimar'ı 1974'te kıyı bölgesi Barahona'daki Bahoruco Sıra Dağları’nın eteğindeki bir plajda yeniden keşfetti. Yerliler taşın denizden geldiğine inandılar ve mücevheri Mavi Taş olarak adlandırdılar. Méndez, küçük kızının adını Larissa ve İspanyolca deniz ( mar ) kelimesini aldı ve bulunduğu Karayip Denizi'nin renklerini önermek için Larimar'ı kurdu. Larimar, bir tür pektolit veya büyük ölçüde kalsiyum ve sodyumun asit silikat hidratı olan pektolitten oluşan bir kayadır. Pektolit birçok yerde bulunur, ancak larimar, kalsiyum yerine bakır ikamesinin bir sonucu olan benzersiz bir volkanik mavi renge sahiptir.  Adanın güney kıyısındaki kireçtaşları içinde Miyosen yaşlı volkanik kayaçlar, andezit ve bazaltlar püskürmüştür. Bu kayalar, Daha sonra mavi pektolit de dahil olmak üzere çeşitli minerallerle doldurulmuş oyuklar veya çıkıntılar içeriyordu. Bu pektolit boşluk dolguları, volkanik akıntılar, bentler ve tıkaçlar içinde ikincil bir oluşumdur. Bu kayaçlar aşındığında, pektolit dolgular alüvyon ve plaj çakıllarında sona ermek üzere yokuş aşağı taşınır. Bahoruco Nehri, pektolit içeren tortuları denize taşıdı. Nehir yatağı boyunca yuvarlanma hareketi, mavi larimar'a doğal bir cila sağladı ve bu da onları nehir yatağının koyu renkli çakıllarının aksine öne çıkardı.


LARİMAR TAŞI FAYDALARI NELERDİR?

Larimar taşı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Ruhsal İyileşme: zihin ve beden arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olur ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle, stresi azaltmaya, endişeyi hafifletmeye ve duygusal travmaların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

İletişimi Artırma: iletişimi geliştirir ve dürüstlüğü ve saygıyı teşvik eder. İletişim kurmakta zorluk çeken insanlar için özellikle yararlıdır.

Yaratıcılığı Artırma: hayal gücünü ve yaratıcılığı artırabilir ve zihni açabilir. Sanatçılar ve yaratıcı düşünce gerektiren diğer meslekler için özellikle yararlıdır.

Fiziksel İyileşme: boğaz ve sinüs enfeksiyonları gibi solunum yolu problemlerine iyi gelebilir. Ayrıca, mide problemlerini ve diğer sindirim rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ruhsal Gelişim: manevi gelişimi teşvik eder ve zihni açık tutar. Bu nedenle, meditasyon ve yoga sırasında kullanılabilir ve spiritüel arayışlara yardımcı olabilir.


LARİMAR TAŞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Larimar taşı özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

Renk: açık mavi tonlarında olur ve beyaz damarlar içerebilir.

Şeffaflık: opak bir yapıya sahiptir.

Sertlik: Mohs sertlik ölçeğinde 4,5-5 arasında bir sertliğe sahiptir. Bu nedenle, kolayca çizilebilir ve çatlaklar oluşabilir.

Oluştuğu Yer: sadece Dominik Cumhuriyeti'nde bulunur ve bu nedenle oldukça nadirdir.

Enerji: yüksek titreşimleri ve doğal enerjisi ile bilinir ve zihin açıklığı ve yaratıcılığı artırdığı düşünülmektedir.


LARİMAR TAŞI KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Takı: kolye, bilezik, küpe ve yüzükler gibi takılarda kullanılabilir. Bu takılar, açık mavi tonları ve beyaz damarları sayesinde oldukça şık ve estetik bir görünüme sahiptir.

Dekorasyon: dekoratif objelerde kullanılabilir. Örneğin, masa lambaları, heykeller ve süs eşyaları gibi dekoratif parçalar yapılabilir.

Meditasyon ve Yoga: zihin açıklığı ve spiritüel bağlantıyı artırdığı düşünülen yüksek titreşimleri sayesinde meditasyon ve yoga sırasında kullanılabilir.

Ruhsal İyileşme: stres, endişe ve depresyon gibi duygusal problemlere yardımcı olabileceği düşünülen doğal enerjisi ile ruhsal iyileşme için kullanılabilir.

Sağlık: Bazı alternatif tıp uygulayıcıları, larimar taşının solunum yolu problemleri, sindirim sorunları ve migren gibi sağlık problemlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünürler.


LARİMAR TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Larimar taşı, diğer doğal taşlar gibi doğru şekilde temizlenmezse zarar görebilir. İşte larimar taşı nasıl temizlenir ve larimar taşı nasıl arındırılır en güvenli yollarından bazıları:

Ilık Sabunlu Su: hafif bir sabunlu ılık su ile yıkamak, birçok diğer taşlar için olduğu gibi en güvenli temizlik yöntemidir. Ancak, taşı yıkadıktan sonra iyice durulamanız ve yumuşak bir bezle kurulamanız önemlidir.

Tuzlu Su: tuzlu su içinde birkaç saat bekletmek, olası negatif enerjileri gidermeye yardımcı olabilir. Ancak, bu yöntemi kullanırken, taşı su içinde bekletirken doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Kuru Temizleme: kuru bir bez veya yumuşak bir fırça ile nazikçe temizlenebilir. Ancak, sert bir fırça kullanmak veya aşındırıcı bir temizleyici kullanmak taşın yüzeyini çizerek zarar verebilir.

Aydınlatma: doğrudan güneş ışığına veya yapay ışığa maruz bırakmak, renk solması veya taşın yapısına zarar verebilir. Bu nedenle, taşı güneş ışığından veya yapay ışıktan uzak bir yerde saklamanız önerilir.


LARİMAR TAŞI GERÇEK OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Gerçek olmayan Doğal taşlar Benzetilen değerli taşların renklerine boyanarak yapılmaktadır. Bu ürünler genellikle dış boyaları benzetilen değerli taşın renginde olup iç kısımları kendi rengini yansıtmaktır. Bunu ürüne dışarıdan bakarak göremiyorsak taşı küçük bir kısmını kırarak ya da bileklik veya tespihse bir tanesini kırarak içiyle dışının uyumunu anlaya biliriz. Ancak bu kırma işleminden önce taşı çakmakla ısıtın bazı imitasyon ürünler daha kalitesiz oluyor ucuz taşların tozları boyanıp preslenmeyip sadece dışı boyanıyor ve çakmakla ısıtıldığında boyasının yanarak ucuz taşının kendi renginin kaldığını göreceksiniz. Ancak ısıtma işlemini fazla abartıp yüksek ısılarla yapmayın çünkü ametist taşı gibi bazı taşlar yüksek ısılara maruz kaldığında renkleri değişir. Bu işlemlerin hepsini deneyip ürünün içinin dışının renginin aynı olduğunu görürseniz bu ürün büyük ihtimal orijinaldir. Ancak ucuz taşın tozlarıyla boyanıp sonra preslenmişse de içinin dışının rengi aynı olur ya da ısıda boyası akmaya bilir bu tür ürünler kaliteli imitasyon üründür yani tozlarıyla boyanmıştır. Eğer bu denemeleri yapıp da anlayamadıysanız en garanti olarak üniversitelerinde biyoenerji bölümleri ya da arkeoloji bölümlerinde test yaptırılarak anlayabilirsiniz.


LARİMAR TAŞI HANGİ ÇAKRA İLE UYUMLUDUR?

Vücuttaki yedi çakranın ayrı işlevleri ve sorumlu olduğu farklı alanlar vardır. Larimar taşı ise, bunların arasından şu çakralarla ilişkilendirilir: Taç Çakrası, Boğaz Çakrası, Göz Çakrası, Larimar taşının özellikleri ve faydaları ile bu çakralar üzerinde iyileştirici etkiler göstereceğinden söz edilir. Bahsi geçen çakralardaki tıkanıklıkları gidereceğine inanılan bu taş, düzenli kullanıldığı takdirde sahibini mahrum bırakmaz

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR