DOĞAL TAŞLAR - TOPAZ TAŞI


TOPAZ TAŞI NEDİR?

Topaz taşı kuvars grubunda yer alan bir taştır. ‘Neşe taşı’ diye de isimlendirilir. Topaz taşı, renksiz yani şeffaf olabileceği gibi; sarı, mavi, beyaz, gri, kırmızı, kahverengi, turuncu renklerde de görülebilir. Ağırlığı elmas ile aynıdır ve bu yüzden elmas ile karıştırılır. Eski zamanlardan buyana kullanılan ve en kudretli taşlardan biri olduğuna inanılan Topaz’ın, göz hastalıklarına ve veba gibi salgın hastalıklara iyi geldiği söylenir. Kuvars grubundan olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur. adını ‘Topazion’ kelimesinden aldığı yönündedir. Bu ise Yunanca bir sözcüktür. Ayrıca Topaz isminin, Kızıldeniz’de bulunan ‘Topazos’ adasından da gelebileceği söylenmiştir.


TOPAZ TAŞI FAYDALARI NELERDİR?

Topaz taşı faydaları, Genel olarak önemli bir bedensel ve ruhsal iyileştiricidir. Özellikle saydam Topaz, ruhsal gelişim sağlar. Göz hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir. Zihin açıklığı verir, muhakeme gücünü artırır, birdenbire ortaya çıkan tehlikeli veya zor durumlarda, kişiye bu durumla başa çıkabilecek akıl, sezgi gücü ve cesareti verir. İletişimi kuvvetlendirir (Mavi topaz) Bilgeliği ortaya çıkarır ve yüksek benliklerimizle bağlantımızı geliştirir.(Mavi Topaz) Kas sistemi ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. (Sarı topaz) Kötü karakterli kişilerin kötülüğünden koruduğuna inanılır. Zekâ ve yetenekleri geliştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz hastalıkları ve salgın hastalıklara iyi gelir.


TOPAZ TAŞI NERELERDE BULUNUR?

En kaliteli rezervlere sahip başlıca ülkeler şunlardır;

Nijerya

Brezilya

Myanmar

Meksika

Avustralya


TOPAZ TAŞI HANGİ ÇAKRA İLE UYUMLUDUR?

6.Boğaz Çakrası ve 3.Göz Çakrası bu taş ile ilişkilendirilir. Topaz taşı bahsi geçen çakralar üzerinde iyileştirici etkiler göstererek çakra tıkanıklıklarını giderebilir. Bu sayede söz konusu çakralardan daha iyi yararlanma imkânı doğar.


TOPAZ TAŞI BAKIM VE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Doğal taşların temizlenmesi için en uygun yöntem belli aralıklarla, bir gün boyunca toprağa gömmektir. Ancak eldeki taş gözenekli bir yapıya sahipse temiz suda bekleterek de temizlik yapılabilir. Ayrıca yeni aldığınız taşların size gelene kadar birçok insanın temasına maruz kaldığı için kullanmadan önce temizlemeniz önerilmektedir. Doğal taşınızın kimyasallarla, her çeşit deterjan ve parfümle temasından kaçınmalısınız.


TOPAZ TAŞI GERÇEK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Doğal taşlar, Öncelikle ele alındığı zaman topaz taşı konusunda tecrübe sahibi kişiler için görünümü üzerinden anlaşılan bir taştır. Ayrıca eğer üzeri boyanmış ise belli bir sıcaklığa tutmak suretiyle boyasının çıkması üzerinden sahte olduğu anlaşılabilir. Farklı süs eşyalarını kırmak suretiyle de iç ve dış kısımlarına bakarak aynı renk olması üzerinden bu taşın gerçek olduğu anlaşılabilir. Diğer yandan bu taşı satın alırken mutlaka belgesi ile beraber garantisi üzerinden elde etmeye özen gösterilmelidir. Böylece tamamen güvenli şekilde farklı mücevherat ve takılar ile beraber süs eşyaları üzerinden topaz taşını kullanmak mümkün.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR