DOĞAL TAŞLAR - HAVLİT TAŞI


HAVLİT TAŞI NEDİR?

Havlit taşı (Howlite), zihni rahatlattığına ve dinlendirdiğine inanılan bir doğal taş bu özelliğinden dolayı ‘stres taşı’ diye de bilinir. Kişilere ruhsal bir sakinlik verdiği düşünülen bu taşın, psikolojik sorunlara karşı faydalı olduğu kabul edilir, negatif enerjileri kendisine çekip pozitif enerji yayması ile bilinen havlit taşı opak ve beyaz bir yapıya sahiptir içyapısın da örümcek ağlarını andıran şekiller bulunmaktadır söz konusu şekiller genellikle kahverengi ve siyah gibi koyu tonlarındadır. Havlit doğal rengi dışında farklı ve ilgi çekici renklere de boyatılarak kullanılabilmektedir yumuşak gözenekli bir taş olmasından dolayı takılarda kullanılması çabuk çizilmesine ve kırılmasına sebep olabilmektedir. Havlit taşı fizikken kalsiyum ve bor ile karışan çözeltinin herhangi bir oyuk içinde buharlaşmasıyla meydana gelmektedir. Havlit taşı ilk olarak 19.yüzyılın ortalarında Kanada’da bulunmuştur. Bu bölgede alçı taşlarını çıkaran işçiler tarafından tesadüfen bulunan havlit taşı, ülkemizde de çıkartılmaktadır, özellikle iç Anadolu bölgesinin pek çok farklı yerinde doğal taşlar çıkartıldığı görülmektedir.


HAVLİT TAŞI FAYDALARI NELERDİR?

Havlit taşı faydaları, kullanımı özellikle stresli durumlarda sakinleşmenize saplantılardan ve geçmiş yaşamınızın etkisinden kurtulmanıza yardımcı olur, Öfke ve kızgınlığı engeller. Engellerin aşılmasında yardımcı olur. Sanatsal duyarlılığı kuvvetlendirdiği bildirilen taşın kendini daha iyi ifade etme isteği olan kişilere yetenek kazandırdığı rivayet edilir.


HAVLİT TAŞI NERELERDE BULUNUR?

En kaliteli rezervlere sahip başlıca ülkeler şunlardır;

*Kanada

*Türkiye

*Amerika


HAVLİT TAŞI HANGİ BURCLARIN TAŞIDIR?

Havlit taşı burçlara göre doğal taşlar da bütün burçlarla uyumludur. Söz konusu burçlara mensup kişiler içinde bu takıntılarından arındırdığı rivayet edilir. Havlit taşı aynı zamanda tüm burçlarda bireylerin sosyalleşmesine yardımcı olur, iletişimi güçlendirir. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruduğu rivayet edilir.


HAVLİT TAŞI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Havlit doğal taş nasıl temizlenir ve havlit doğal taş nasıl arındılır hakkında bilgiler öğrenmek için şu yolu izleyebilirsiniz;

Doğal taşların temizlenmesi için en uygun yöntem belli aralıklarla, bir gün boyunca toprağa gömmektir. Ancak eldeki taş gözenekli bir yapıya sahipse temiz suda bekleterek de temizlik yapılabilir. Ayrıca yeni aldığınız taşların size gelene kadar birçok insanın temasına maruz kaldığı için kullanmadan önce temizlemeniz önerilmektedir. Doğal taşınızın kimyasallarla, her çeşit deterjan ve parfümle temasından kaçınmalısınız

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR