DOĞAL TAŞLAR - ÇAKRA


7 ANA ÇAKRA NEDİR?

Omurganız üzerinde belirli noktalarda dizili 7 ana çakra bulunur. Bu çakralar aşağıdan yukarı sırasıyla şu şekildedir:

Kök Çakra:Kök çakranın rengi kırmızıdır. Elementi topraktır. Temel noktadır. Yaşama isteği, güven duygusu, duyarlılık, hayatta kalma, istikrar ve temel ihtiyaçları temsil eder.

Sakral Çakra:Sakral çakra gökkuşağının turuncu rengine sahiptir. Elementi sudur. Fiziksel olarak üreme, zihinsel olarak yaratıcılık ve temel duygusal ihtiyaçlar ile bağlantılıdır.

Solar Prexus Çakrası:Güneşe benzetildiği için bu ismi almıştır. Güneş sinir ağı olarak da ifade edilir. Rengi sarı, elementi ateştir. Sindirim sistemi, özgüven, özsaygı ve ruhsal olarak gelişimi destekler.

Kalp Çakrası:Vücutta bulunan diğer alt ve üst çakralar arasında bağlantı sağlayan çakra olması en önemli özelliğidir. Kalp çakrasının rengi yeşil ve elementi havadır. Sevgi, şefkat, bağışlama ve bağlanmayı temsil eder. Fiziki olarak dolaşım ile ilgilidir.

Boğaz Çakrası:Boğaz çakrasının rengi gök mavidir. Beşinci çakra olan boğaz çakrası temel olarak iletişim merkezini temsil eder. Sözlü iletişim, kendinizi ifade edebilme, dinleme ve anlama yetenekleriyle ilgilidir.

Üçüncü Göz Çakrası:Rengi çivit mavidir. Hayal gücü, sezgi ve farklı açılardan bakabilme konularını yönetir.

Tepe çakrası olarak da adlandırılan taç çakra yedinci ve en üstteki ana çakradır. Rengi mordur. Saf bilinç, aydınlanma ve edebi benliğin farkındalığını temsil eder. Evrene, kendinize, yaşama ve başkalarına bağlılığınız ve bakışınız ile ilgilidir.


ÇAKRA TAŞLARI NELERDİR

7 ana çakrayı temsil eden 7 çakra taşı bulunur. Bu taşlar çakraların rengine göre belirlenmiştir. Örneğin kırmızı renkli kök çakrayı yine aynı renkten doğal taşlar temsil eder. Buna göre;

Kök çakra için kırmızı akik, mercan veya yakut,

Sakral çakra için turuncu ay taşı veya turuncu akik,

Solar prexus için kaplan gözü, topaz gibi sarı renkli taşlar,

Kalp çakrası için zümrüt veya yeşim,

Boğaz çakrası için turkuaz veya akuamarin taşı,

Üçüncü göz çakrası için safir veya lapis,

Taç çakra için ametist taşı kullanılır.


ÇAKRA FELSEFESİ NEREDEN ÇIKTI?

Çakra sistemi vedas adı verilen ve bilinen en eski metinde M.Ö. 1500-500 yılları arasında Hindistan’da ortaya çıktı. Hinduizm’in temel fikirlerinin ve felsefi kavramlarının çoğunu içeren eski Sanskrit metinleri olan Upanishads’ta bulunabilir. Alt çakralar, fiziksel benlik ve hayatta kalma ile ilişkili temel içgüdüleri yönetir. Yüksek çakralar ise düşünce ve bilinçle bağlantılı zihinsel özellikleri ve duyguları kontrol eder. Alt ve üst çakraları birbirine bağlayan ve hem fiziksel hem de duygusal yönleri birbirine bağlayan kalptir.


DENGELİ BİR ÇAKRAYA SAHİP OLANLARDA GÖRÜLEN 7 ÖZELLİK NEDİR?

Dengeli bir çakra sistemine sahip bir kişi yaratıcı bir şekilde aktiftir. Güçlü bir öz değer duygusuna sahiptir. Dünyada bir şeyleri gerçekleştirme, hayallerinin peşinden gitme istediği ve arzusu vardır. İnsanlarla sağlıklı ve dengeli ilişkiler sürdürmede de hiçbir zorluk yaşamaz. Doğayla sağlam bir bağlantısı vardır. Sezgileri çok aktiftir ve zekasını daha üst düzeyde kullanabilir. Daha büyük bir amaca ve daha yüksek bir güce olan bağlantısını fark eder ve evrensel yaşam enerjisini hisseder.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR