DOĞAL TAŞLAR - RUBY OPALİT TAŞI


OPALİT TAŞI NEDİR?

Opalit taşı, silis grubuna mensup bir mineraldir. Kuvars çeşitlerinden biri olan Opal, yeraltındaki suların hareket ederek kayalar arasında bulunan boşluklarda çökelmesiyle oluşmuştur. Silis’in jelatinli ve hidratlı bütün çeşitlerini kapsar. Bu nedenle camsı ve yağlı bir görünümü vardır. Yarı değerli olan opal taşı, içinde ışıltılı ufak parçacıklar varmış gibi bir görünüme sahiptir. Bu özelliğinden dolayı, kuvars taşının kristal yapılı versiyonu olarak da tanımlanabilir. Opal taşını değerli kılan renkli oynamaları ise içerisinde bulunan silica küreleri sebebiyle oluşur. Silica küreleri ışınları kırar ve etrafa renkli ışıklar saçarlar. Kürelerin büyüklüğü renk çeşitliliğini de arttırır. Vücut ısısına göre renk değiştirebilme özelliği vardır. Bu özelliğe sahip başka bir taş yoktur. Opalit doğal taş halk arasında panzehir taşı, gökkuşağı taşı gibi isimlerde verilmektedir.


OPALİT TAŞI FAYDALARI NELERDİR?

Opalit taşı faydaları, Sevgi, umut ve şefkat taşıdır. Kızgınlık halini yatıştırır. Göz sağlığına iyi geldiği bilinir. Duygular ve akıl konusunda bütünlük sağladığı söylenir. Kişide özgüveni artırır ve kötü huylardan koruduğu bilinir. Kendini ifade etme özgürlüğü verir. Bağımsızlık ve Özgürlük taşıdır. Eklem ağrılarına iyi gelir. Böbrek hastalıklarında faydalıdır. Kan hastalıkları için iyileştirme etkisi vardır. Parkinson tedavisinde yardımcıdır. Kişiye pozitif enerji verir, negatif enerjiyi alır. Utangaçlığın azalmasına yardımcı olur.


OPALİT TAŞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ateş Opali (Fire Opal)

Adi Opal (Common Opal)

Beyaz Opal (White Opal)

Kristal Opal (Crystal Opal)

Jelimsi opal (Jelly Opal)

Siyah Opal (Black Opal)

Süt Opal (Milk Opal)

Ağaç Opal (Wood Opal)


OPALİT TAŞI HANGİ ÇAKRA İLE UYUMLUDUR?

5.Boğaz Çakrası ile 4.Kalp Çakrası, Opal taşının etki alanına dâhil çakralar olarak sıralanır. Söz konusu çakraların bu taş ile iyileştirilip dengelenebileceği savunulur. Bahsi geçen çakralardaki tıkanıklıkların da yine bu taş yardımıyla giderilebileceği söylenir.


OPALİT TAŞI BAKIM VE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Doğal taşların temizlenmesi için en uygun yöntem belli aralıklarla, bir gün boyunca toprağa gömmektir. Ancak eldeki taş gözenekli bir yapıya sahipse temiz suda bekleterek de temizlik yapılabilir. Ayrıca yeni aldığınız taşların size gelene kadar birçok insanın temasına maruz kaldığı için kullanmadan önce temizlemeniz önerilmektedir. Doğal taşınızın kimyasallarla, her çeşit deterjan ve parfümle temasından kaçınmalısınız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR