DOĞAL TAŞLAR - NECEF TAŞI


NECEF TAŞI NEDİR?

Necef taşı, Kuvars grubunda bulunan kristal kuvars taşının daha şeffaf bir hâlidir. Parlak bir görünümü vardır. Farklı renklerin karışımını içerebileceği gibi, renksiz olarak da karşımıza çıkar. Dalgalı görüntüsü, baloncuğa benzeyen boşluklar ihtiva etmesinden kaynaklanır Boşluklar içerisine genellikle su ve karbondioksit bulunur. Bu sayede taşın daha güzel görünmesi ve değerli bir taş olması sağlanmaktadır. Milyonlarca yıl önce oluşmuş değerli ve güzel doğal taşlar arasından birisidir. Günümüze ulaşımı ise kayaçların oluşumu ile beraber bazı fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar sayesinde olmuştur. İçerisinde farklı bileşenler taşımaktadır. Fiziksel ve ruhsal olarak oldukça faydası bulunan Necef taşlarının takı ve mücevher olarak da kullanımı yaygındır. Diğer adları Dağ Kristali’ veya ‘Mucizevî Taş’ olarak da bilinir.


NECEF TAŞI FAYDALARI NELERDİR?

Necef insan vücudunda hem fiziksel hem de ruhsal olarak pek çok faydası olduğu rivayet edilmektedir buna göre necef taşının fiziksel veya ruhsal faydaları şunlardır: Vücuda hem fiziksel hem de ruhsal olarak dengeli ve sağlıklı tutar. Vücudu negatif enerjilerden arındırır. Zorluklar karşısında dayanma gücü verir. Sevgi ve şefkat duygusunu arttırır. Sindirim sistemi ve mideye faydası bulunur. Gözler için oldukça şifalı bir taştır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Görüşü keskinleştirir, gözler için şifalı bir taştır. Yara izlerinin iyileşmesinde olumlu faydaları vardır. Sindirim sistemi ve mide sağlığı için faydalıdır. İskelet sistemi üzerinde de oldukça fazla faydaları vardır. Düzenli çalışmasını sağlar. Hasta ise iyileştirir. Tiroit bezleri içinde faydalıdır. Guatr tedavisinde kullanılır.


NECEF TAŞI HANGİ ÜLKELERDE BULUNUR?

Bu taşın çıkarıldığı başlıca yerler şu şekildedir:

*Rusya

*ABD

*Brezilya

*Madagaskar

*Türkiye


NECEF TAŞI ORİJİNAL OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Necef taşları görünüm olarak anlaşılamaz. Ele alında anlaşılmaması sebebiyle farklı yöntemler ile anlamak mümkündür. Piyasada pek çok imitasyon ürün bulunmaktadır. Bu nedenle ucuz ve değersiz taşlar değerli taşların rengine boyatılarak satılmaktadır. Bunun için gerçek Necef taşının anlaşılması çok önemlidir. Taşın küçük bir kısmını kırarak içine bakabilirsiniz. İçi ile dışı arasındaki uyum ile taşın gerçek olup olmadığı anlaşılır. Fakat kırma işleminden önce taş çakmakla ısıtılmalıdır. Gerçek olmayan taşlar ısıtıldığında boyası yanar ve ucuz taşların tozları dökülür. Dikkat edilmesi gereken nokta ise taşı çok fazla ısıtmamak olacaktır.


NECEF TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Doğal taşların temizlenmesi için en uygun yöntem belli aralıklarla, bir gün boyunca toprağa gömmektir. Ancak eldeki taş gözenekli bir yapıya sahipse temiz suda bekleterek de temizlik yapılabilir. Ayrıca yeni aldığınız taşların size gelene kadar birçok insanın temasına maruz kaldığı için kullanmadan önce temizlemeniz önerilmektedir. Doğal taşınızın kimyasallarla, her çeşit deterjan ve parfümle temasından kaçınmalısınız

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR