Kehribar Kolye
Tükendi
8200-0003-020
ADET
338,33 TRY + KDV
Kehribar
Tükendi
8300-0001-003
ADET
283,05 TRY + KDV

KEHRİBAR TAŞI


KEHRİBAR TAŞI NEDİR?

Kehribar taşı (Amber), Çamgiller (Pinaceae) familyasından, bir çam türü olan “Pinus Succinifera” ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarı saydam, kolay kırılabilen ve bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği kazanan bir fosildir. Kadın süs eşyalarından en gözde sayılan taşlardan biri olarak benimsenmiştir. Kehribarın oluşumu doğasal olarak kıtalar arasındaki büyük değişikliklerin sonucunda bu bölgeler sular altında kalmış ve uzun seneler sonucu toplanan çam sakızı kütleleri deniz suyuyla sürüklenip gitmişti. Bunlar üzerine kum ve çakıl taşlarının kaplanması ile mavi toprak olarak bilinen tabaka oluşmuştur. Deniz altı çökeltilerinin iki tabakası arasında damalar şeklinde bulunmaktadır bu yüzden mavi toprak denilmektedir.


KEHRİBAR TAŞI HANGİ ÜLKELERDE BULUNUR?

Rusya

Polonya

Ukrayna

İsveç

Hollanda


KEHRİBAR TAŞI KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Eski yüzyıllarda tıpta şöhrete ve epeyce kullanım alanına sahip olan kehribar (amber) günümüz de bu amaçlarla artık kullanılmamaktadır. İlk çağlar itibariyle genel anlamda güzel koku imalatında kullanılmıştır. Anadolu da mürekkep imalatında, takı ve güzel koku alanlarında kullanılmıştır. Antik Roma da çeşitli akıl hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılmıştır. Kehribar tozu ile bal karışımının boğaz, kulak ve göz rahatsızlıkları için, suyla içilen kehribar tozunun ise mide hastalıklarına iyi geldiği düşünülmekteydi. Fars bilim insanı İbni Sina, kehribarı birçok hastalığa ilaç olarak niteliyordu. Doğu ülkelerindeki inanışa göre, kehribar dumanı ruhu güçlendiriyor ve cesaret veriyordu Litvanya'da ölen kişinin ardından kehribar tütsü yakılarak, şeytani ruhların bedenden uzaklaşmasına ve iyi ruhların çağrılmasına çalışılırdı. Yeni doğan bebeklerin ise tütsülenerek hızlı büyüyüp yetişmesine, yeni evlilerin ise mutlu yaşayıp, savaşa giden erkeklerin zaferle dönmelerinin sağlanmasına çalışılırdı Çin'de, succinic asit ve haşhaştan yapılan şurup sakinleştirici ve ağrı kesici olarak kullanılıyordu. Orta Çağ'da, sarılığın iyileştirilmesi için kehribar taneleri taşınırdı.


KEHRİBAR TAŞI SINIFLANDIRMASI NELERDİR?

Kehribar 3 adet sınıf içersin de yer almaktadır bu alt sınıflar sırasıyla aşağıda belirtilmiştir; La; Normal kabul edilen Baltık Kehribarı da içerisine alır. Asit tabanlı olan bu sınıf bol miktarda Asit içerir. Geleneksel tıpta bu asitten bol bulundurduğu için tercih edilmiş olan sınıftır. Ayrıca Avrupa kültüründe ağrı kesici ve huzur verici etkisi için genellikle diş çıkaran bebeklere kehribar kolye takılmasının sebebi de bu sınıf kehribarın içerdiği asittir. Baltık Kehribar - Damla Kehribar denilen bu kehribarı olarak bilinmektedir. Lb; Asit tabanlı bir kehribar olmakla beraber, içeriğinde asit bulunmaz. Bu sebepten bu kehribar görüntü olarak gözlerinize hitap etmekle birlikte tıp açısından veya ağrı kesici özellikli kehribar kolye - kehribar diş kolyesi yapımında etkisiz, dolayısıyla daha düşük değerlidir. Lc; En tanınan temsilcisi Dominik Kehribarıdır. Görünüş olarak göz alıcı, Transparan ve bol fosilidir. İçerisinde pek çok böcek fosili gördüğümüz kehribarlar genellikle bu gruba mahsustur. Asit içermemesinden dolayı tıbbi ve Avrupa geleneksel takı imalatı açısından düşük değerlidir.


KEHRİBAR TAŞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Baltık Kehribarı

Karayip Kehribarı

Fosilli Kehribar

Yakut Ve Safir Kehribar


KEHRİBAR TAŞI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Kehribar, kullanımı esnasında parfüm, aseton, dezenfektan gibi kimyasallarla temas etmemelidir. Vücutta oluşan terin kehribara zarar vermemesi için kullanım sonrası pamuklu bir bezle temizlenmeli ve kapalı kutusunda kuru ortamda muhafaza edilmelidir. Kehribar hassas bir malzemedir. Bu nedenle kehribar tesbih ya da diğer takıları kullanırken çarpma, aşınma ve zorlama etkisinde çatlayıp kırılma ihtimali yüksektir. Damla kehribar tesbihleri kullanırken zarar görecek şekilde z özelrlanmamalı, sallanarak kullanılmamalıdır.


KEHRİBAR TAŞI GERÇEK OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Kehribar taşının gerçek olup olmadığını anlamak için mümkünse kızılötesiyle bakılabilir. Kehribar taşında tek bir renk olmadığı için, kızılötesiyle bakıldığında gökkuşağı renklerini görebilirsiniz. Ayrıca taşı ısıya tuttuğunuzda çam kokusu yayılacaktır. Eğer gerçek değilse, ortaya plastik boya kokusu yayılacaktır. Gerçek kehribar taşı suyun üzerinde yüzer, batmaz. Bunu su deneyiyle de tespit edebilirsiniz. Eğer sahteyse suyun dibine çökecektir. Ayrıca işlenmiş gerçek kehribar çok serttir. İğne batırdığınız zaman işlemez. Eğer sahteyse iğne batacaktır.


KEHRİBAR TAŞI TEMİZLEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Doğal taşlar için temizlenmesi için en uygun yöntem belli aralıklarla, bir gün boyunca toprağa gömmektir. Ancak eldeki taş gözenekli bir yapıya sahipse temiz suda bekleterek de temizlik yapılabilir. Ayrıca yeni aldığınız taşların size gelene kadar birçok insanın temasına maruz kaldığı için kullanmadan önce temizlemeniz önerilmektedir. Doğal taşınızın kimyasallarla, her çeşit deterjan ve parfümle temasından kaçınmasına dikkat edilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR