KUKA AĞACI NEDİR?

Latince ismi Elaeocarpus Ganitrus olan kuka ağacı, tropikal iklim ağacı olarak bilinmektedir. İlk olarak 1816 yılında alman botanikçi Carl Sigismund tarafından keşfedilerek tanımlanmıştır. Lifleri fırça yapımında, yağı gıda sektöründe ve evlerin çatı yapımında kullanılır. Kuka cevizi özellikle tespih yapımında kullanılır. Yılın belli aylarında bakım isteyen bu ağaç türü doğa ortamı içersin de kendi kendine yetişebilmektedir.


KUKA TESBİH TERCİH EDİLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Mikropları öldüren antiseptik özelliğe sahiptir. (En önemli özelliğidir) Kullanıkça rengi koyulaşır. (Bu özellik kuka tesbihleri daha çekici kılar.) Kaygan ve hafif yapısı bir yapısı vardır. (Taşıması ve kullanımı rahattır.) Sert yapısı nedeniyle işlenmeye uygundur. Göze hitap eden estetik görünüme sahiptir.


KUKA AĞACI HANGİ ÜLKELERDE YETİŞTİRİLİR?

Meksika

Güney Amerika

Hindistan

Brezilya

Endonezya


KUKA AĞACI TARİHÇESİ NEDİR?

30 Metreye kadar ulaşabilen tropikal bir ağaç türü olan kuka ağacı 1816 ilk olarak keşfedilmiştir. M.Ö 9000 senesine ait palmiye cevizleri Kolombiya’daki arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkmıştır. Brezilyada ceviz ağacı olarak adlandırılan kuka ağacı brezilyada 300.000 çiftçiyi destekleyecek 30 ila 40 milyon dolarlık bir ekonomi oluşturmaktadır. 1840 yılında ilk olarak Mr.Bass adlı bir tüccar tarafından Liverpool şehrine ve Avrupa ya götürülmüştür. Osmanlı zamanında hekimlerin ağırlıklı olarak kullandığı kuka tespih antimikrobiyal özelliğinden dolayı hekimlerin tercih ettiği bir tespih türüdür.


KUKA AĞACININ FAYDALARI NELERDİR?

Kuka ağacının bilinen en önemli faydası mikrop kovucu antiseptik özelliğinin bulunmasıdır. Bu özelliğinden dolayı ilaç sektöründe sıkça tercih edilmektedir. Ülkemizde kış tespihi olarak da bilinen kukanın eldeki zararlı bakterileri yok ettiği kanıtlanmıştır. Bunların dışında kuka ağacının rahatlatıcı ve stres alıcı faydaları da bulunmaktadır.


TESBİH BAKIM VE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Kullanmadığınız zaman mutlaka yumuşak bir zeminde tutmalısınız. Parfüm, deodorant sıkacaksanız, bunları tespihinizden uzak tutmaya dikkat edin. Sık sık temizlemeye özen gösterin. Temizlik için ılık su ve sabun yeterlidir

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR